Piękny balkon i taras – jak uprawiać rośliny balkonowe?

Z Polskich balkonów coraz częściej znika pranie i zmagazynowane przedmioty, a ich miejsce zajmują kwiaty i inne rośliny. Nie każdy z nas ma własny kawałek działki, a czasem te kilka balkonowych metrów pozwoli nam stworzyć niepowtarzalny kwiecisty zakątek.

Do najpopularniejszych roślin balkonowych należą pelargonie, petunie, surfinie, lobelie, werbeny. Ich niewątpliwą zaletą jest długie i obfite kwitnienie,. Ponadto rzadko chorują i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Jednakże w sklepach ogrodniczych napotkamy o wiele więcej propozycji roślin balkonowych, a nawet małych krzewów i drzewek, które pomogą zamienić nasz balkon lub taraz w prawdziwy miniogródek.

Jak zatem pielęgnować rośliny balkonowe?

Zacznijmy od samych pojemników i donic. Do wyboru mamy najczęściej skrzynki plastikowe, drewniane oraz donice ceramiczne. Dla roślin wiszących niważtpliwe korzystniejsze są skrzynki drewniane. Częściej spotykane plastikowe skrzynki łatwiej się nagrzewają i nie zapewniają odpowiedniej wentylacji, przez co ziemia szybciej się wysusza, lub, przy dużej wilgotności – ulega zawilgoceniu i powoduje gnicie korzeni rośliny.

Każdy pojemnik na roślinę powinien posiadać w dnie otwory pozwalające na odprowadzenie nadmiaru wody. Donice ceramiczne i drewniane możemy dodatkowo wyłożyć wewnątrz folią ogrodniczą, co dodatkowo zmniejszy ryzyko wysuszenia ziemi (oczywiście należy zrobić w folii otwory). Dno każdego pojemnika wysypujemy drenażem np. żwirem lub drobnymi kamykami, a następnie wypełniamy ziemią.

Donice na krzewy i drzewka powinny mieć minimum 60 cm głębokości i 50 cm szerokości

Sadząc roślinę, pamiętajmy, że będzie się ona rozrastać, należy więc zachować odpowiedni odstęp. Informację o odstępie znajdziemy często na opakowaniu, lub pytając w sklepie ogrodniczym. Zazwyczaj to Ok. 15 cm. Kwiaty i rośliny balkonowe wymagają więcej codziennej troski niż rośliny ogrodowe, nie zapomnijmy zatem o częstym podlewaniu. Najlepiej podlewać rośliny rano lub późnym wieczorem, kiedy ziemia w pojemniku i sama roślina nie są nagrzane słońcem. O rośliny dbamy również usuwając przekwitłe kwiaty, uschnięte liście czy przycinając je. Pozwoli to na dłuższe i obfitsze kwitnienie. Warto również systematycznie nawozić takie rośliny specjalnie dobranym nawozem.

Kilka słów o wymaganiach najpopularniejszych roślin:

Pelargonie – obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian pelargonii, w tym odmiany wiszące. Odmiany o pełnych kwiatach mogą osiągnąć do 1m długości, a te najdłuższe nawet do 3 m. Możemy posadzić je tak w uniwersalnym podłożu, jak i specjalnym do pelargonii. Watro zainteresować się odmianami pachnącymi, których kwiaty są co prawda niepozorne, ale efektowne liście mają piękny zapach.

Surfinie oraz petunie (niezwykle podobne do surfinii, ale nie wiszące) – pięknie i długo kwitną, nadając balkonom niepowtarzalny wygląd. Lubią nasłonecznione stanowiska, i, mimo że nie przepadają za deszczem, powinny być obficie podlewane. Przy sadzeniu możemy zastosować specjalną ziemię dla surfinii, a w okresie późniejszym również nawóz. Należy pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatów, co zapewni piękniejszy wygląd rośliny.

Lobelie – to piękne, zwisające rośliny, o drobnych, ciemnoniebieskich kwiatach tworzących efektowne „dywany”. Nie lubią nadmiernego nasłonecznienia, ale też dużej wilgoci.

Werbena – występuje w wielu odmianach kolorystycznych, przyjemnie pachnie. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się na stanowiskach umiarkowanie nasłonecznionych.

Na naszych balkonach wspaniale sprawdzą się również zioła. O domowej uprawie ziół możesz przeczytać:

Na balkonach i tarasach możemy uprawiać również niektóre warzywa.

Masz pytania? Zadzwoń! +48 61 28 36 236