Jak zaplanować przydomowy warzywniak?

Podobnie jak ogród kwiatowy, tak warzywny, dla zadowalającego efektu wymaga wcześniejszego planu i przygotowania. Planując wysiew nasion warzyw należy pamiętać o kilku zasadach i regułach panujących w świecie roślin, takich jak konkurencja czy odpowiednie, korzystne sąsiedztwo. Wszak rośliny konkurują o wodę, światło, składniki pokarmowe, wpływają na siebie poprzez wydzieliny czy substancje lotne. Odpowiednie sąsiedztwo może nam za to zapewnić ochronę roślin przed szkodnikami, zwiększyć bioróżnorodność czy też zmaksymalizować wykorzystanie powierzchni naszego ogrodu.

Planowanie naszego warzywniaka rozpocznijmy od notatnika i ołówka.

Na jednej kartce narysujmy plan ogrodu, na drugiej zaś warzywa, które chcielibyśmy w nim uprawiać.

Następnie rozplanujmy sadzenie i wysiew roślin, pamiętając że:

Rzodkiewka doskonale wyrośnie w sąsiedztwie grochu, sałaty, marchwi, kalarepy, szpinaku, pora, zaś nie sprawdzi się obok ziemniaków czy kukurydzy.

Na Pomidory korzystnie wpłynie sąsiedztwo cebuli, czosnku, fasoli karłowej, kopru, szczypiorku, papryki, kapusty lub ogórka. Słabiej wyrosną one obok buraków ćwikłowych, marchwi, ziemniaków lub grochu.

Selery będą piękne obok porów, ogórków, marchwi i rumianku, zaś niekorzystnie na nie wpłynie rosnący obok ziemniak czy kukurydza.

Ogórki lubią towarzystwo kapusty, buraków, selerów, cebuli, czosnku, pietruszki, kopru i słoneczników. Źle się rozwijają obok pomidorów, rzodkiewki, truskawek, ziemniaków, szałwii czy rozmarynu.

Pamiętajmy też o różnej wysokości roślin, tak by te, które wymagają dużego nasłonecznienia nie zostały zasłonięte przez rośliny wyższe, lub z bujnymi liśćmi.

Przy tak intensywnej uprawie, jaką jest warzywniak, warto zapamiętać miejsce poszczególnych roślin i w kolejnych latach zastosować płodozmian. Płodozmian, to zmiana sadzonych z danym miejscu roślin w kolejnych latach uprawy. Zapobiega on zubożeniu gleby składniki pokarmowe niezbędne do rozwoju określonego gatunku, oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia cech patogennych (chorób i deformacji).

Pamiętając o najważniejszych potrzebach uprawianych przez nas warzyw pamiętajmy o podlewaniu w okresie suszy, oraz odpowiednim nawożeniu.

Przed rozpoczęciem uprawy warzyw oraz w kolejnych latach warto w naszym warzywniaku przeprowadzić również analizę gleby.

Masz pytania? Zadzwoń! +48 61 28 36 236