Jak poprawić strukturę i jakość gleby w ogrodzie?

Gleba w ogrodzie powinna być pulchna, elastyczna, gruzełkowata o przyjemnym, ziemistym zapachu. Co jednak zrobić jeśli ta w naszym ogródku idealna nie jest?

Na ulepszanie gleby znamy wiele sposobów.

Przy uprawie kwiatów i warzyw dobrze jest by gleba była bogata w próchnicę. Aby w tym kierunku ja ulepszyć, dobrze jest dodać do naszego ogrodu ziemi darniowej. Jednak, jako, że jest to dość ciężki rodzaj gruntu, dobrze jest go wymieszać z torfem i piaskiem w stosunku 2x1x1. Taką glebę uzyskujemy z kretowisk lub kompostowników. Aby poprawić jakość gleby możemy również użyć gleby liściowej (z rozkładających się liści). Można pozyskać ją z własnych liściowych kompostowników po Ok. 3 latach, choć najlepsza jest z liści bukowych.

Jeśli w naszym ogrodzie mamy glebę piaszczystą, może być ona zbyt przewiewna, za mocno przepuszczać wodę oraz zawierać niewiele składników pokarmowych. Warto zastosować wtedy kompost, torf lub rozłożony obornik. Jeśli zaś gleba jest ilasta – nieprzewiewna i nieprzepuszczalna, dodajemy do niej gruboziarnisty piasek w ilości Ok. 1 wiadra na m2.

Jeśli w naszym ogrodzie planujemy sadzić wrzosy, azalie czy różaneczniki – będziemy potrzebowali gleby o kwaśnym odczynie. Glebę taką znajdziemy w iglastych lasach (najlepiej sosnowych). Jeśli natomiast sadzimy rośliny wapniolubne, możemy do podłoża dodać resztki starego tynku.

Kiedy już przygotujemy glebę, dobrze jest pamiętać o nawożeniu.

Nawożenie to również jeden z najbardziej popularnych i najprostszych sposobów na ulepszenie gleby. Ze względu na pochodzenie wyróżniamy nawozy mineralne (sztuczne) i organiczne.

W przypadku nawozów mineralnych, szeroką ich gamę spotkamy w sklepach ogrodniczych. Produkowane z myślą o amatorskich ogrodach mieszanki są odpowiednio opisane i dostosowane do potrzeb różnego rodzaju roślin – warzyw, kwiatów, iglaków. Są wygodne w użyciu, należy jednak szczególnie uważać aby ich nie przedawkować. W tym celu dobrze jest ściśle zastosować się do instrukcji zawartych na opakowaniu, w innym przypadku możemy poważnie zaszkodzić roślinom. Jako, że nawozy tego typu często produkowane są w formie granulek i kuleczek, w czasie ich stosowania należy zwrócić szczególną uwagę na bawiące się w pobliżu małe dzieci i zwierzęta domowe.

Równie powszechnie stosowane w przydomowych ogródkach są nawozy organiczne. Do najpopularniejszych nawozów organicznych należą: obornik, kompost, nawozy zielne, oraz wszelkiego rodzaju gnojówki (w tym gnojówka z pokrzyw). Mają one wiele zalet – są tanie, ekologiczne, poza wzbogacaniem gleby w składniki pokarmowe, zwiększają także ilość próchnicy. Nie musimy się również obawiać o nasze dzieci i zwierzęta. Nawóz taki możemy wyprodukować samodzielnie, gromadząc w wybranym miejscu odpadki organiczne i pozwalając im na swobodny rozkład (np. w oddalonym kącie działki). Takie nawozy możemy również nabyć w sklepach ogrodniczych i u niektórych hodowców roślin.

Masz pytania? Zadzwoń! +48 61 28 36 236